Dosya - Klasör Şifreleme 06NİS
Dosya - Klasör Şifreleme

Dosya-Klasör Şifreleme

Son zamanlarda kişisel verilen korunması üzerine bir hayli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar neticesinde bireylerin kişisel dosya ve verilerinin korunması adına atılan adımlar, gerek hukuki gerek sistematik olarak şekillenmektedir.

Geçmişten günümüze deyin geçen sürede, işletim sistemi sürümlerinde dosya ve klasör şifrelemeye yönelik herhangi bir yaklaşımda bulunulmamıştır. Özellikle Windows Vista ve üzeri için planlanan bu başkalaşım, ne yazık ki olumlu sonuçlar doğurmadı. Yapılan yeni sürümler doğrultusunda özel veri şifreleme yerine, sürücü şifreleme sistemleri oluşturuldu (BitLocker). Lâkin BitLocker kişisel şifrelemeden ziyade teknik şifreleme olduğundan dolayı, ne yazık ki kullanıcıların ihtiyacını tam olarak karşılayamadı. Günümüzde özel veri şifrelemeye dair yüzlerce yazılım bulunsa da, ne yazık ki hiçbiri işini tam olarak gerçekleştirememektedir. Bunun sebebi ise; şifreleme için kullanılan yazılımların diğer bilgisayarlar tarafından kullanılmamasından kaynaklı kaynak kod hatalarıdır. Bu durumu şöyle açıklayabiliriz:

Veri alınacak bilgisayar: Ana Makine
Dosya: Veri
Verinin aktarılacağı bilgisayar: Hedef Makine

Ana makinede bir yazılım kullanılarak, şifreleme gerçekleştirilmektedir. Böylece, verinin kaynak koduna ilişkin bazı düzenlemeler yapılmaktadır. Bu şifrelenmiş veri hedef makineye taşındığı durumda, kodlayıcı veyahut çözümleyici (kod açıcı) bulunmadığından dolayı veriye erişim sağlanamamaktadır. Kimi zaman da veri şifrelenmemiş bir biçimde taşınmaktadır.

Dosya ve klasör şifreleme için temel görülen mantık; hem ana makinede hem de hedef makinede kodlayıcı ve çözümleyici bulunmasıdır.

Bu sisteme verilebilecek en iyi örnek; WinRAR diyebiliriz. WinRAR: Dosya etiketleme sistemine dayanan bir sıkıştırma programıdır.

WinRAR ile veri sıkıştırmak ve şifrelemek için:

  • Dosyaya sağ tık > Arşiv Ekle
  • Gelişmiş sekmesi > Parolayı Ayarla
  • Parolayı göster ve Dosya İsimlerini Şifre seçeneklerine onay işareti
  • RAR parolasını yazıp Tamam butonu tıklaması

 

 

Görsel olarak şöyle anlatabiliriz:

Adım 1

https://i.hizliresim.com/tj8dm2s.jpg

Adım 2

 

Adım 3

Sıkıştırılmış ve Şifrelenmiş RAR Dosyası Açıldığında:

 

Şifreleme yaparken oluşturacağınız RAR dosyasına koyacağınız şifre, son derece önemlidir. Tahmin yürüterek bulunması imkânsız, küçük şifre kırma programları ile kırılması zor bir şifre olmalıdır. Bu konudaki bir başka hassasiyet gerektiren durum ise; koyacağınız şifrenin, daha sonradan unutmayacağınız bir şifre olmasıdır. Aksi durumda şifrelediğiniz dosyalara erişemeyebilir, verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Son zamanlarda kişisel verilen korunması üzerine bir hayli çalışmalar yürütülmektedir. Bu çalışmalar neticesinde bireylerin kişisel dosya ve verilerinin korunması adına atılan adımlar, gerek hukuki gerek sistematik olarak şekillenmektedir.

Websitemize Hoşgeldiniz

Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için e-posta, telefon veya iletişim formumuz aracılığı ile rahatlıkla irtibat sağlayabilirsiniz.